Korepetycje z Chemii

          Korepetycje Nauca

          Największą zmorą każdego ucznia jest chemia. Mało który z nich lubi ten przedmiot i potrafi przekazać tę wiedzę kolegom. Jednak nie to jest najbardziej przerażające. Przedmiotu tego nie przekazują właściwie także krakowscy nauczyciele. Z tego powodu internet pęka w szwach od ogłoszeń osób udzielających korepetycji z chemii.
          Popularyzacji chemii miały służyć programy edukacyjne wyświetlane w największych stacji telewizyjnych. Dwoje prowadzących wraz z zaproszonymi słynnymi osobami oraz doświadczony profesor, przeprowadzali zaskaskujące eksperymenty. Programy te tłumaczyły wiele zjawisk, które otaczają nas w codziennym życiu, a prócz tego zapewniały niemałą ludziom w każdym wieku: zarówno najmłodszym, jak i tym całkiem dorosłym.
          Program taki umozliwiałpołączenie wiedzy chemicznej z rozrywką, dzięki czemu widzowie uczyli się nieświadomie. Do dziś bowiem pamiętamy eksperyment z colą i mentosem, który jest niezwykle popularny na YouTubie. Takich rzeczy nigdy nie nauczylibyśmy się na lekcjach  w szkole.
          Takie podejście do nauki chemii miało spowodować, że przedmiot ten okaże się nie tylko zmorą uczniów, okupioną ogromnym stresem, godzinami nad książkami, bólem brzucha przed każdymi zajęciami, czy wielogodzinnymi korepetycjami z chemii. Doświadczenia, atrakcyjne gwiazdy, niespodziewane efekty podawane w prosty sposób - tak powinny wyglądać modelowe lekcje tego przedmiotu w każdej szkole. Niestety, po kilku sezonach program zdjęto z anteny i zastąpiono go tanecznymi pląsami mało znanych celebrytek, które więcej wspólnego miały z lekcjami biologii niż chemii. 
          Ogólnie chemia jest dość nietypowym przedmiotem. Większości uczniów wystarczy osiągnięcie oceny dopuszczającej, która umożliwi przejście z klasy do klasy. Takie osoby czekają z utęsknieniem na koniec 1. klasy liceum, kiedy to skończą naukę chemii na całe swoje życie. Uczą się tego przedmiotu mechanicznie, bez głębszego zastanowienia, ich celem jest zdanie klasówki, nie są zainteresowani tym, co dzieje się na lekcji. Jednak druga grupa uczniów to z kolei osoby, które chcą rekrutować na medycynę.  Takim osobom nie chodzi o zdanie matury na poziomie 50-60%. Oni muszą uzyskać około 90%, aby myśleć o wymarzonym kierunku. Niestety, jak można się spodziewać, szkoła nastawiona jest w dużej części na tę pierwszą grupę, nawet klasy biologiczno-chemiczne często mają ogromne braki kadrowe, że nauczyciele nie są w stanie poprowadzić zajęć na wyższym poziomie zaawansowania. Dla takich osób jednym rozwiązaniem pozostają i przez wiele lat jeszcze będą pozostawać korepetycje z chemii.